myHuittinen logo

Tuu leikkiin! Isovanhempien päivä museolla

Huittisten museo kutsuu kaikenikäisiä lapsia ja lapsenmielisiä mukavan päivän viettoon isovanhempien, varamummojen ja -vaarien tai muuten vaan läheisten vanhempien ihmisten kanssa!

Huittisten museolla vietetään isovanhempien päivää pelien ja leikkien parissa. Toiveena on, että lapset ja isovanhemmat leikkisivät ja pelaisivat yhdessä ja samalla opettaisivat toisilleen omia suosikkipelejään. Museolla on muutama lautapeli, ja oman pelin voi halutessaan ottaa mukaan. Pelattavissa on myös Pienen museopuodin uutuustuote Muistatko? -muistipeli, jonka kuvat ovat museon kokoelmien esineitä.

Askartelupisteellä voi taitella ikisuosikin, paperikirpun. Puuhanurkassa on tarjolla omatoimista tekemistä, ja sään salliessa myös pihalla pääsee pelaamaan.

Tapahtumaan osallistuville sisäänpääsy museoon on maksuton. Paikalla on myös Huittisten museonystävien kahvimyynti. Tervetuloa viihtymään yhdessä!

Isovanhemmuutta on juhlistettu Vanhus- ja lähimmäispalvelun liitto VALLIn aloitteesta vuodesta 1985 alkaen aina lokakuun kolmantena lauantaina. Päivän tarkoitus on korostaa sukupolvien välistä yhteyttä ja nostaa isovanhemmuuden arvostusta koko yhteiskunnassa.

Vaikka kaikki isovanhemmat eivät ole vanhoja ihmisiä, voidaan Isovanhempien päivä nähdä laajemmin ikäihmisten ja lasten yhteisenä päivänä. Kaikki vanhat ihmiset eivät ole isovanhempia, eikä kaikilla lapsilla ei ole isovanhempia, joten "varamummot ja -vaarit" ovat tervetulleita myös!

18.10. 12:00 - 16:00

Huittisten museo
Kirkkotie 2
23700 Huittinen
Huittisten museo