Maailman parhaat Tahto Areenalla 5.6.
Huittisten kaupunki saa kesäkuun alussa salibandyn arvovieraita, kun naisten maajoukkue saapuu liikuntatapahtumaan torstaina 5. päivä kesäkuuta. Mukana menossa on maailman parhaita salibandynpelaajia kuten esimerkiksi Kaupin siskokset Veera ja Oona sekä liuta TPS:n ja Classicin tuoreita liigafinalisteja.
Kyse on koko perheen iloisesta liikuntatapahtumapäivästä Huittisten Tahto Areenalla ja sen lähiympäristössä. Tapahtuman järjestämisestä vastaa Salibandyliitto yhteistyössä SBS Rupun ja paikallisten yhdistysten kanssa. Päivä huipentuu Suomen naisten salibandymaajoukkueen harjoitustapahtumaan, johon on yleisöllä vapaa pääsy. SäbäkipinäSirkus liikuttaa lapsia ja nuoria erilaisilla puuha- ja liikuntapisteillä.
Aikataulu:
12:00-15:30 Mahdollisuus tutustua Huittisten lajitarjontaan ja kokeilla eri liikuntamuotoja. Mukana menossa:
Salibandyliitto
LP Vampula, lentopallo
HVoLi, voimistelu
LLuja Jääkiekko
LLuja Ringette
VU, frisbeejaosto
SBS Rupu, salibandy
15:30-17:30 Naisten salibandymaajoukkeen harjoitukset.
17:30-19:30 Tyttöjunioreiden salibandyotteluita
Päivän aikana klo 12:00 eteenpäin Tahto Areenan pihalla Frisbeegolf-kiekkojen ja nappisten myyntiä, Sportstore Big Foot.
Huittisten tapahtuman mahdollistajana ja pääyhteistyökumppanina toimii OP Satapirkka.